Omron Automation & Safety E2B-M12KS02-M1-B1
E2B-M12KS02-M1-B1 picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M12KS02-M1-B1
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SINGLE M12 SHORT M12 CN PNP NO
Datasheet Download
E2B-M12KS02-M1-B1.pdf
Availability of E2B-M12KS02-M1-B1
QUANTITY
E2B-M12KS02-M1-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M12KS02-M1-B1
Internal Part NumberEIS-E2B-M12KS02-M1-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductE2B Proximity Sensors
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2B
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.079" (2mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency1.5kHz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M12
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M12KS02-M1-B1
Related LinksE2B-M12K, E2B-M12KS02-M1-B1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M12KS02-M1-B1 Details Description
Related parts for E2B-M12KS02-M1-B1
IC REG LDO 5V 1A TO263 datasheet.pdf
040-3 HD PLUG ASSY 31P datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 4 Position Surface Mount Vertical datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 38POS datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf