Omron Automation & Safety E2B-M12KS02-WP-C1 2M
E2B-M12KS02-WP-C1 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M12KS02-WP-C1 2M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SINGLE M12 SHORT PW 2M NPN NO
Datasheet Download
E2B-M12KS02-WP-C1 2M.pdf
Availability of E2B-M12KS02-WP-C1 2M
QUANTITY
E2B-M12KS02-WP-C1 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M12KS02-WP-C1 2M
Internal Part NumberEIS-E2B-M12KS02-WP-C1 2M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductE2B Proximity Sensors
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2B
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.079" (2mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency1.5kHz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M12
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M12KS02-WP-C1 2M
Related LinksE2B-M12KS0, E2B-M12KS02-WP-C1 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M12KS02-WP-C1 2M Details Description
Related parts for E2B-M12KS02-WP-C1 2M
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 135MA 5.6 OHM SMD datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 1206 datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 15V 20MA SC-79 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.5MM BLUE datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf