Omron Automation & Safety E2B-M12KS02-WP-C1 5M
E2B-M12KS02-WP-C1 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M12KS02-WP-C1 5M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SINGLE M12 SHORT PW 5M NPN NO
Datasheet Download
E2B-M12KS02-WP-C1 5M.pdf
Availability of E2B-M12KS02-WP-C1 5M
QUANTITY
E2B-M12KS02-WP-C1 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M12KS02-WP-C1 5M
Internal Part NumberEIS-E2B-M12KS02-WP-C1 5M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductE2B Proximity Sensors
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2B
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.079" (2mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency1.5kHz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M12
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M12KS02-WP-C1 5M
Related LinksE2B-M12KS0, E2B-M12KS02-WP-C1 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M12KS02-WP-C1 5M Details Description
Related parts for E2B-M12KS02-WP-C1 5M
CAP CER 1500PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 430MA 550 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf