Omron Automation & Safety E2B-M18KN16-WP-C2 5M
E2B-M18KN16-WP-C2 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M18KN16-WP-C2 5M
Brief Description
DOUBLE M18 SHORT PW 5M NPN NC
Datasheet Download
E2B-M18KN16-WP-C2 5M.pdf
Availability of E2B-M18KN16-WP-C2 5M
QUANTITY
E2B-M18KN16-WP-C2 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M18KN16-WP-C2 5M
Internal Part NumberEIS-E2B-M18KN16-WP-C2 5M
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.63" (16mm)
Output TypeNPN-NC, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M18KN16-WP-C2 5M
Related LinksE2B-M18KN1, E2B-M18KN16-WP-C2 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M18KN16-WP-C2 5M Details Description
Related parts for E2B-M18KN16-WP-C2 5M
RES SMD 0.04 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 4MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XRP6840 datasheet.pdf
TFLEX HR420 9X9" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.2A SOT23-3 datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 30MA SOT89 datasheet.pdf