Omron Automation & Safety E2B-M18LN10-WP-C1 2M
E2B-M18LN10-WP-C1 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M18LN10-WP-C1 2M
Brief Description
SINGLE M18 LONG PW 2M NPN NO
Datasheet Download
E2B-M18LN10-WP-C1 2M.pdf
Availability of E2B-M18LN10-WP-C1 2M
QUANTITY
E2B-M18LN10-WP-C1 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M18LN10-WP-C1 2M
Internal Part NumberEIS-E2B-M18LN10-WP-C1 2M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M18LN10-WP-C1 2M
Related LinksE2B-M18LN1, E2B-M18LN10-WP-C1 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M18LN10-WP-C1 2M Details Description
Related parts for E2B-M18LN10-WP-C1 2M
RES 220 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
HDR RA SR.100 TP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MINI COAX PLUG 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 5% 250VAC AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
COUPLER 3DB 90DEG 100-160MHZ datasheet.pdf
SGE1510-0-0600A-100C-100C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100" datasheet.pdf