Omron Automation & Safety E2B-M18LN16-WP-C2 5M
E2B-M18LN16-WP-C2 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M18LN16-WP-C2 5M
Brief Description
DOUBLE M18 LONG PW 5M NPN NC
Datasheet Download
E2B-M18LN16-WP-C2 5M.pdf
Availability of E2B-M18LN16-WP-C2 5M
QUANTITY
E2B-M18LN16-WP-C2 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M18LN16-WP-C2 5M
Internal Part NumberEIS-E2B-M18LN16-WP-C2 5M
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.63" (16mm)
Output TypeNPN-NC, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M18LN16-WP-C2 5M
Related LinksE2B-M18LN1, E2B-M18LN16-WP-C2 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M18LN16-WP-C2 5M Details Description
Related parts for E2B-M18LN16-WP-C2 5M
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CABLE 10M CS1 I/O 3 BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 28V datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 180MA 1.55 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 2NH 660MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 230VAC datasheet.pdf