Omron Automation & Safety E2B-M30KN20-M1-C2
E2B-M30KN20-M1-C2 picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M30KN20-M1-C2
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SINGLE M30 SHORT M12 CN NPN NC
Datasheet Download
E2B-M30KN20-M1-C2.pdf
Availability of E2B-M30KN20-M1-C2
QUANTITY
E2B-M30KN20-M1-C2 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M30KN20-M1-C2
Internal Part NumberEIS-E2B-M30KN20-M1-C2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductE2B Proximity Sensors
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2B
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.787" (20mm)
Output TypeNPN-NC, 3-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M30KN20-M1-C2
Related LinksE2B-M30K, E2B-M30KN20-M1-C2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M30KN20-M1-C2 Details Description
Related parts for E2B-M30KN20-M1-C2
FIXED IND 18UH 880MA 280 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR CRF24060 datasheet.pdf
OSC VCXO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 3A MCPH3 datasheet.pdf
IC FPGA 560 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF 2" H2O 8DIP datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 2KV RADIAL datasheet.pdf