Omron Automation & Safety E2B-M30KS10-M1-B1
E2B-M30KS10-M1-B1 picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M30KS10-M1-B1
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SINGLE M30 SHORT M12 CN PNP NO
Datasheet Download
E2B-M30KS10-M1-B1.pdf
Availability of E2B-M30KS10-M1-B1
QUANTITY
E2B-M30KS10-M1-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M30KS10-M1-B1
Internal Part NumberEIS-E2B-M30KS10-M1-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductE2B Proximity Sensors
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2B
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M30KS10-M1-B1
Related LinksE2B-M30K, E2B-M30KS10-M1-B1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M30KS10-M1-B1 Details Description
Related parts for E2B-M30KS10-M1-B1
JUMPER-H1502TR/A3048R/H1500TR 8" datasheet.pdf
CABLE BNC/BNC 36" RG-59 datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 10MHZ 200MA SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
GDT 350V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
SSD 1.8" SATA 8GB PE SLC COM datasheet.pdf
15POS F HD SOLDER CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf