Omron Automation & Safety E2B-M30KS10-WP-B1 5M
E2B-M30KS10-WP-B1 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M30KS10-WP-B1 5M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SINGLE M30 SHORT PW 5M PNP NO
Datasheet Download
E2B-M30KS10-WP-B1 5M.pdf
Availability of E2B-M30KS10-WP-B1 5M
QUANTITY
E2B-M30KS10-WP-B1 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M30KS10-WP-B1 5M
Internal Part NumberEIS-E2B-M30KS10-WP-B1 5M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductE2B Proximity Sensors
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2B
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M30KS10-WP-B1 5M
Related LinksE2B-M30KS1, E2B-M30KS10-WP-B1 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M30KS10-WP-B1 5M Details Description
Related parts for E2B-M30KS10-WP-B1 5M
IC REG MULT CONFIG INV 5V 8DIP datasheet.pdf
RES 51 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 20W D2PAK datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 15POS datasheet.pdf
RES 348 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 100W datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 90POS SMD datasheet.pdf