Omron Automation & Safety E2B-M30KS15-WP-C2 5M
E2B-M30KS15-WP-C2 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M30KS15-WP-C2 5M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
DOUBLE M30 SHORT PW 5M NPN NC
Datasheet Download
E2B-M30KS15-WP-C2 5M.pdf
Availability of E2B-M30KS15-WP-C2 5M
QUANTITY
E2B-M30KS15-WP-C2 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M30KS15-WP-C2 5M
Internal Part NumberEIS-E2B-M30KS15-WP-C2 5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductE2B Proximity Sensors
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2B
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.591" (15mm)
Output TypeNPN-NC, 3-Wire
Response Frequency250Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M30KS15-WP-C2 5M
Related LinksE2B-M30KS1, E2B-M30KS15-WP-C2 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M30KS15-WP-C2 5M Details Description
Related parts for E2B-M30KS15-WP-C2 5M
IDC CABLE - MKC60K/MC60M/MCF60K datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V 0606 datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 300MM PREWIRE MOD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 46.6NH 500MA 310 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 542 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM RECP TIN 10-12 AWG datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf