Omron Automation & Safety E2B-M30LN20-M1-B1
E2B-M30LN20-M1-B1 picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M30LN20-M1-B1
Brief Description
SINGLE M30 LONG M12 CN PNP NO
Datasheet Download
E2B-M30LN20-M1-B1.pdf
Availability of E2B-M30LN20-M1-B1
QUANTITY
E2B-M30LN20-M1-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M30LN20-M1-B1
Internal Part NumberEIS-E2B-M30LN20-M1-B1
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.787" (20mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M30LN20-M1-B1
Related LinksE2B-M30L, E2B-M30LN20-M1-B1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M30LN20-M1-B1 Details Description
Related parts for E2B-M30LN20-M1-B1
VOLT DETECT IC N-CH OD 4.6V TO92 datasheet.pdf
SWITCH PUSH 4PDT 0.5A 100V datasheet.pdf
IC PFC CTRL AVERAGE CURR 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX DL 2-4L 16TSSOP datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 25mA Backlight 28-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf