Omron Automation & Safety E2B-M30LN20-WP-B1 2M
E2B-M30LN20-WP-B1 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M30LN20-WP-B1 2M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SINGLE M30 LONG PW 2M PNP NO
Datasheet Download
E2B-M30LN20-WP-B1 2M.pdf
Availability of E2B-M30LN20-WP-B1 2M
QUANTITY
E2B-M30LN20-WP-B1 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M30LN20-WP-B1 2M
Internal Part NumberEIS-E2B-M30LN20-WP-B1 2M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductE2B Proximity Sensors
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2B
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.787" (20mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M30LN20-WP-B1 2M
Related LinksE2B-M30LN2, E2B-M30LN20-WP-B1 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M30LN20-WP-B1 2M Details Description
Related parts for E2B-M30LN20-WP-B1 2M
IDC CABLE - ASR26B/AE26G/APR26B datasheet.pdf
IC SUPERVISOR VMON QUAD 8-TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
SATA SIGNAL CABLE datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 8A TO220F datasheet.pdf
ZACK STRIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
PCB PLUG 180 5.00MM 6 POLE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 3A 120/240VAC datasheet.pdf