Omron Automation & Safety E2B-M30LN30-WP-C1 2M
E2B-M30LN30-WP-C1 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M30LN30-WP-C1 2M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
DOUBLE M30 LONG PW 2M NPN NO
Datasheet Download
E2B-M30LN30-WP-C1 2M.pdf
Availability of E2B-M30LN30-WP-C1 2M
QUANTITY
E2B-M30LN30-WP-C1 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M30LN30-WP-C1 2M
Internal Part NumberEIS-E2B-M30LN30-WP-C1 2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductE2B Proximity Sensors
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2B
Sensor TypeInductive
Sensing Distance1.181" (30mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M30LN30-WP-C1 2M
Related LinksE2B-M30LN3, E2B-M30LN30-WP-C1 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M30LN30-WP-C1 2M Details Description
Related parts for E2B-M30LN30-WP-C1 2M
CAP ALUM 1000UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS STR 30GOLD SMD datasheet.pdf
BOX STEEL BLUE 8"L X 8"W datasheet.pdf
RES SMD 2.8KOHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RA STB HDR PWRBLADE F/G datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 50MSPS VGA 100-TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf