Omron Automation & Safety E2C-X1R5A-2
E2C-X1R5A-2 picture photo
Mfg. Part Number
E2C-X1R5A-2
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
PROXIMITY SENSOR M8 2MM
Datasheet Download
E2C-X1R5A-2.pdf
Availability of E2C-X1R5A-2
QUANTITY
E2C-X1R5A-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2C-X1R5A-2
Internal Part NumberEIS-E2C-X1R5A-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2C
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.059" (1.5mm)
Output TypeRequires Amplifier
Response Frequency800Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply-
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67, NEMA 1,3,4,6,12,13
IndicatorNo Indicator
Package / CaseCylinder, Threaded - M8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2C-X1R5A-2
Related LinksE2C-X, E2C-X1R5A-2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2C-X1R5A-2 Details Description
Related parts for E2C-X1R5A-2
SW 125V ROTARY .75A S POLE 11POS datasheet.pdf
RACEWAY 1CHAN MD ADH IVRY (8=8') datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .16-.39"1000PC datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OCP HV 8SMD datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 11A 8-PQFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
FORM 2K5 STATION FRAME KIT 2 datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS datasheet.pdf