Omron Automation & Safety E2C-X1R5A-5 0.6M
E2C-X1R5A-5 0.6M picture photo
Mfg. Part Number
E2C-X1R5A-5 0.6M
Brief Description
PROXIMITY SENSOR M8 2MM
Datasheet Download
E2C-X1R5A-5 0.6M.pdf
Availability of E2C-X1R5A-5 0.6M
QUANTITY
E2C-X1R5A-5 0.6M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2C-X1R5A-5 0.6M
Internal Part NumberEIS-E2C-X1R5A-5 0.6M
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.059" (1.5mm)
Output TypeRequires Amplifier
Response Frequency800Hz
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2C-X1R5A-5 0.6M
Related LinksE2C-X1R5, E2C-X1R5A-5 0.6M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2C-X1R5A-5 0.6M Details Description
Related parts for E2C-X1R5A-5 0.6M
FLEX CABLE - AFG15G/AF15/AFE15T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 34POS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CABLE 37COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.78A 120 MOHM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER LVPECL 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V 20% X5R 0603 datasheet.pdf
2.7 V to 5.5 V, 250 ??A, Rail-to-Rail Output 16-Bit DAC D/A in a SOT-23 IC datasheet.pdf