Omron Automation & Safety E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M
E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M picture photo
Mfg. Part Number
E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M
Brief Description
M5 1.2MM PIGT NPN NO
Datasheet Download
E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M.pdf
Availability of E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M
QUANTITY
E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M
Internal Part NumberEIS-E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.047" (1.2mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency4kHz
ShieldingShielded
Material - BodyStainless Steel
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable with Connector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M
Related LinksE2E-S05S12, E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M Details Description
Related parts for E2E-S05S12-CJ-C1 0.3M
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V 1111 datasheet.pdf
POWER SUPPLY SW UNIV-IN 3.3V 25W datasheet.pdf
IC DIGITAL POTENTIOMETER 20TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 12POWERSSO datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf