Omron Automation & Safety E2E-S05S12-WC-B1 2M
E2E-S05S12-WC-B1 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2E-S05S12-WC-B1 2M
Brief Description
M5 1.2MM PW PNP NO
Datasheet Download
E2E-S05S12-WC-B1 2M.pdf
Availability of E2E-S05S12-WC-B1 2M
QUANTITY
E2E-S05S12-WC-B1 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-S05S12-WC-B1 2M
Internal Part NumberEIS-E2E-S05S12-WC-B1 2M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.047" (1.2mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency4kHz
ShieldingShielded
Material - BodyStainless Steel
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-S05S12-WC-B1 2M
Related LinksE2E-S05S1, E2E-S05S12-WC-B1 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-S05S12-WC-B1 2M Details Description
Related parts for E2E-S05S12-WC-B1 2M
RACK SMALL MNT CHASSIS ALUMINUM datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
BOARD NETWORK SHIELD CHIPKIT datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
DIODE GPP 5A 600V DO-214AB datasheet.pdf