Omron Automation & Safety E2E-S05S12-WC-B1-R 2M
E2E-S05S12-WC-B1-R 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2E-S05S12-WC-B1-R 2M
Brief Description
M5 1.2MM ROBTC PNP NO
Datasheet Download
E2E-S05S12-WC-B1-R 2M.pdf
Availability of E2E-S05S12-WC-B1-R 2M
QUANTITY
E2E-S05S12-WC-B1-R 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-S05S12-WC-B1-R 2M
Internal Part NumberEIS-E2E-S05S12-WC-B1-R 2M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.047" (1.2mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency4kHz
ShieldingShielded
Material - BodyStainless Steel
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-S05S12-WC-B1-R 2M
Related LinksE2E-S05S12, E2E-S05S12-WC-B1-R 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-S05S12-WC-B1-R 2M Details Description
Related parts for E2E-S05S12-WC-B1-R 2M
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A DO220 datasheet.pdf
CONN N PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-12VOUT 3W datasheet.pdf
FILTER SAW 1601.50MHZ SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
SINGLE KEY TRAPPED FLEX ACTR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf