Omron Automation & Safety E2E-X10D1-M1GJ-T 0.3M
E2E-X10D1-M1GJ-T 0.3M picture photo
Mfg. Part Number
E2E-X10D1-M1GJ-T 0.3M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SENS PROX M12 10MM DC2W-NO .3M
Datasheet Download
E2E-X10D1-M1GJ-T 0.3M.pdf
Availability of E2E-X10D1-M1GJ-T 0.3M
QUANTITY
E2E-X10D1-M1GJ-T 0.3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-X10D1-M1GJ-T 0.3M
Internal Part NumberEIS-E2E-X10D1-M1GJ-T 0.3M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2E
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeNPN-NO, 2-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable with Connector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP68
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-X10D1-M1GJ-T 0.3M
Related LinksE2E-X10D1-, E2E-X10D1-M1GJ-T 0.3M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-X10D1-M1GJ-T 0.3M Details Description
Related parts for E2E-X10D1-M1GJ-T 0.3M
CONTACT BATT POSITIVE AAA/AAAA/N datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
3/4" X 4" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
SR BTS CB FT 12 ASY datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 200W datasheet.pdf