Omron Automation & Safety E2E-X10D1-M1J-T 0.3M
E2E-X10D1-M1J-T 0.3M picture photo
Mfg. Part Number
E2E-X10D1-M1J-T 0.3M
Brief Description
SENS PROX M30 10MM DC2W-NO .3M
Datasheet Download
E2E-X10D1-M1J-T 0.3M.pdf
Availability of E2E-X10D1-M1J-T 0.3M
QUANTITY
E2E-X10D1-M1J-T 0.3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-X10D1-M1J-T 0.3M
Internal Part NumberEIS-E2E-X10D1-M1J-T 0.3M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeNPN-NO, 2-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable with Connector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-X10D1-M1J-T 0.3M
Related LinksE2E-X10D1-, E2E-X10D1-M1J-T 0.3M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-X10D1-M1J-T 0.3M Details Description
Related parts for E2E-X10D1-M1J-T 0.3M
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 12-MLF datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 200MW SOD523F datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 22-26AWG GREEN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 6V datasheet.pdf
POT 1K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1.3W DO41 datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf