Omron Automation & Safety E2E-X10ME15 2M
E2E-X10ME15 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2E-X10ME15 2M
Brief Description
SENS PROX M18 10MM DC3W-NO 2M
Datasheet Download
E2E-X10ME15 2M.pdf
Availability of E2E-X10ME15 2M
QUANTITY
E2E-X10ME15 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-X10ME15 2M
Internal Part NumberEIS-E2E-X10ME15 2M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency-
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 40 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-X10ME15 2M
Related LinksE2E-X10, E2E-X10ME15 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-X10ME15 2M Details Description
Related parts for E2E-X10ME15 2M
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMB datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 400KHZ 8SO datasheet.pdf
SOCKET RELAY 6P PC MOUNT G7SA datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE .050 210POS DR TH datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TMC603A datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf