Omron Automation & Safety E2E-X10MY2-M1
E2E-X10MY2-M1 picture photo
Mfg. Part Number
E2E-X10MY2-M1
Brief Description
SENS PROX M18 10MM AC2W-NC
Datasheet Download
E2E-X10MY2-M1.pdf
Availability of E2E-X10MY2-M1
QUANTITY
E2E-X10MY2-M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-X10MY2-M1
Internal Part NumberEIS-E2E-X10MY2-M1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Multiple Devices Marking Nov/2015
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeSCR-NC, 2-Wire
Response Frequency25Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply20 VAC ~ 264 VAC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-X10MY2-M1
Related LinksE2E-X1, E2E-X10MY2-M1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-X10MY2-M1 Details Description
Related parts for E2E-X10MY2-M1
IC FIFO REGISTER 4X16 16DIP datasheet.pdf
OSC SO 312.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
INS CRIMP ANVIL 7499 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 5ROW GOLD datasheet.pdf