Omron Automation & Safety E2E-X10Y1-53US 5M
E2E-X10Y1-53US 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2E-X10Y1-53US 5M
Brief Description
SENS PROX M30 10MM AC2W-NO 5M
Datasheet Download
E2E-X10Y1-53US 5M.pdf
Availability of E2E-X10Y1-53US 5M
QUANTITY
E2E-X10Y1-53US 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-X10Y1-53US 5M
Internal Part NumberEIS-E2E-X10Y1-53US 5M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeSCR-NO, 2-Wire
Response Frequency25Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply100 VAC ~ 120 VAC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67, NEMA 1,4,6,12,13
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-X10Y1-53US 5M
Related LinksE2E-X10Y, E2E-X10Y1-53US 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-X10Y1-53US 5M Details Description
Related parts for E2E-X10Y1-53US 5M
PCM C-COMPILER PIC12, 16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADR 20POS DL R/A 15AU SMD datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 40SGL 3.18MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 9pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SGE88-4-0510-100MQD datasheet.pdf
IC ENERGY METER FRONT 6CH 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
FC WIRELESS AC/DC CRRNT MOD datasheet.pdf
SW BCD ROTARY DIP 50V SMD datasheet.pdf