Omron Automation & Safety E2E-X10Y2-53-US
E2E-X10Y2-53-US picture photo
Mfg. Part Number
E2E-X10Y2-53-US
Brief Description
SENS PROX M30 10MM AC2W-NC
Datasheet Download
E2E-X10Y2-53-US.pdf
Availability of E2E-X10Y2-53-US
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E2E-X10Y2-53-US Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-X10Y2-53-US
Internal Part NumberEIS-E2E-X10Y2-53-US
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL53 Series Apr/2014
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeSCR-NC, 2-Wire
Response Frequency25Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply100 VAC ~ 120 VAC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67, NEMA 1,4,6,12,13
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-X10Y2-53-US
Related LinksE2E-X10, E2E-X10Y2-53-US Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-X10Y2-53-US Details Description
Related parts for E2E-X10Y2-53-US
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
IC RF ZIGBEE/802.15.4 SOC W/ USB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN CRIMP datasheet.pdf
SELF RETAINING SCREW GRMT NAT datasheet.pdf
LITE CURTAIN ARM/FT PNP 472MM datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf