Omron Automation & Safety E2E-X14MD1-M1J 0.3M
E2E-X14MD1-M1J 0.3M picture photo
Mfg. Part Number
E2E-X14MD1-M1J 0.3M
Brief Description
SENS PROX M18 14MM DC2W-NO .3M
Datasheet Download
E2E-X14MD1-M1J 0.3M.pdf
Availability of E2E-X14MD1-M1J 0.3M
QUANTITY
E2E-X14MD1-M1J 0.3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-X14MD1-M1J 0.3M
Internal Part NumberEIS-E2E-X14MD1-M1J 0.3M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.551" (14mm)
Output TypeNPN-NO, 2-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable with Connector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-X14MD1-M1J 0.3M
Related LinksE2E-X14MD, E2E-X14MD1-M1J 0.3M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-X14MD1-M1J 0.3M Details Description
Related parts for E2E-X14MD1-M1J 0.3M
RES SMD 178K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SSD 120GB SCSI datasheet.pdf
CAP TACTILE OVAL LIGHT GRAY datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP .75-1.5MM GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 187MA 1.35 OHM datasheet.pdf
ACCES. SPECIAL CABLE CLAMP EMC M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf