Omron Automation & Safety E2E-X14MD2-M1
E2E-X14MD2-M1 picture photo
Mfg. Part Number
E2E-X14MD2-M1
Brief Description
SENS PROX PLUG M18 NC
Datasheet Download
E2E-X14MD2-M1.pdf
Availability of E2E-X14MD2-M1
QUANTITY
E2E-X14MD2-M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-X14MD2-M1
Internal Part NumberEIS-E2E-X14MD2-M1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
PCN OtherE2E DC (2,3) Wire UL Certification May/2015
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.551" (14mm)
Output TypeNPN-NC, 2-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-X14MD2-M1
Related LinksE2E-X1, E2E-X14MD2-M1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-X14MD2-M1 Details Description
Related parts for E2E-X14MD2-M1
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.15V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A 14VSON datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC FPGA 564 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A SYNC 8WSON datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 255POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf