Omron Automation & Safety E2E-X18ME1-M1
E2E-X18ME1-M1 picture photo
Mfg. Part Number
E2E-X18ME1-M1
Brief Description
SENS PROX M30 18MM DC3W-NO
Datasheet Download
E2E-X18ME1-M1.pdf
Availability of E2E-X18ME1-M1
QUANTITY
E2E-X18ME1-M1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-X18ME1-M1
Internal Part NumberEIS-E2E-X18ME1-M1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
E2E, E2E2, E2EM Output Rating Nov/2015
PCN OtherE2E DC (2,3) Wire UL Certification May/2015
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.709" (18mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 40 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-X18ME1-M1
Related LinksE2E-X1, E2E-X18ME1-M1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-X18ME1-M1 Details Description
Related parts for E2E-X18ME1-M1
TERM BLOCK SPADE #10 STUD UNINS datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONNECTOR EDGE CARD, 98 POS, .10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
0.3-5.5V 20A OUT RIP ATTENUATOR datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL KIT 50212-8000 *690372098 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 5W T18 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf