Omron Automation & Safety E2E-X20MD1-M1GJ-T 0.3M
E2E-X20MD1-M1GJ-T 0.3M picture photo
Mfg. Part Number
E2E-X20MD1-M1GJ-T 0.3M
Brief Description
PROXIMITY SENSOR M30
Datasheet Download
E2E-X20MD1-M1GJ-T 0.3M.pdf
Availability of E2E-X20MD1-M1GJ-T 0.3M
QUANTITY
E2E-X20MD1-M1GJ-T 0.3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-X20MD1-M1GJ-T 0.3M
Internal Part NumberEIS-E2E-X20MD1-M1GJ-T 0.3M
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.787" (20mm)
Output TypeNPN-NO, 2-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable with Connector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-X20MD1-M1GJ-T 0.3M
Related LinksE2E-X20MD1-, E2E-X20MD1-M1GJ-T 0.3M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-X20MD1-M1GJ-T 0.3M Details Description
Related parts for E2E-X20MD1-M1GJ-T 0.3M
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
CONV D/A 12BIT 130MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 10 OHM 0606 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 6UTDFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
17.78MM X 22.86MM 1=25/PK datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf
HANDLE SUPPORT BRACKET datasheet.pdf
TV 18C 18#20 PIN PLUG datasheet.pdf
4100UF 300V 25X29 85C ST datasheet.pdf