Omron Automation & Safety E2E2-X10D15 2M
E2E2-X10D15 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2E2-X10D15 2M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
PROXIMITY SENSOR M30 10MM
Datasheet Download
E2E2-X10D15 2M.pdf
Availability of E2E2-X10D15 2M
QUANTITY
E2E2-X10D15 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E2-X10D15 2M
Internal Part NumberEIS-E2E2-X10D15 2M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2E
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeNPN-NO, 2-Wire
Response Frequency-
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E2-X10D15 2M
Related LinksE2E2-X1, E2E2-X10D15 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E2-X10D15 2M Details Description
Related parts for E2E2-X10D15 2M
AC/DC CNVRTR 3.3V 5V +/-12V 125W datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC VCXO 96.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALMNT PINS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14 14S datasheet.pdf
CONDUCTOR CONNECTOR 4POS datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 100M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 20% 275VAC RADIAL datasheet.pdf