Omron Automation & Safety E2F-X10E15 2M
E2F-X10E15 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2F-X10E15 2M
Brief Description
PROXIMITY SENSOR M30 10MM NPN NO
Datasheet Download
E2F-X10E15 2M.pdf
Availability of E2F-X10E15 2M
QUANTITY
E2F-X10E15 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2F-X10E15 2M
Internal Part NumberEIS-E2F-X10E15 2M
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency-
ShieldingShielded
Material - BodyPlastic
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP68
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2F-X10E15 2M
Related LinksE2F-X1, E2F-X10E15 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2F-X10E15 2M Details Description
Related parts for E2F-X10E15 2M
VARISTOR 22V CHASSIS datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 6P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 82.5A W/HEATSINK datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG IVY 600' datasheet.pdf
IC BUS SWITCH 10BIT 24TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf