Omron Automation & Safety E2F-X10F1
E2F-X10F1 picture photo
Mfg. Part Number
E2F-X10F1
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SENS PROX M30 10MM PNP-NO
Datasheet Download
E2F-X10F1.pdf
Availability of E2F-X10F1
QUANTITY
E2F-X10F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2F-X10F1
Internal Part NumberEIS-E2F-X10F1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2F
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingShielded
Material - BodyPlastic
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP68
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2F-X10F1
Related LinksE2F-, E2F-X10F1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2F-X10F1 Details Description
Related parts for E2F-X10F1
FIXED IND 33UH 130MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 25mA Backlight 9-DSBGA (1.2x1.3) datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 12POS datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HMI PANEL 6 5 datasheet.pdf
PNL 3U 4HP (ANODZD UNTRTD EDG) datasheet.pdf
RES 1M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf