Omron Automation & Safety E2F-X10F1
E2F-X10F1 picture photo
Mfg. Part Number
E2F-X10F1
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SENS PROX M30 10MM PNP-NO
Datasheet Download
E2F-X10F1.pdf
Availability of E2F-X10F1
QUANTITY
E2F-X10F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2F-X10F1
Internal Part NumberEIS-E2F-X10F1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2F
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingShielded
Material - BodyPlastic
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP68
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2F-X10F1
Related LinksE2F-, E2F-X10F1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2F-X10F1 Details Description
Related parts for E2F-X10F1
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 16V R2H 0402 datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR 12-DFN datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf