Omron Automation & Safety E2FM-QX10D1-M1GJ 0.3M
E2FM-QX10D1-M1GJ 0.3M picture photo
Mfg. Part Number
E2FM-QX10D1-M1GJ 0.3M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
DC2W, FLR,POL,M30 BDY,M12CON
Datasheet Download
E2FM-QX10D1-M1GJ 0.3M.pdf
Availability of E2FM-QX10D1-M1GJ 0.3M
QUANTITY
E2FM-QX10D1-M1GJ 0.3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2FM-QX10D1-M1GJ 0.3M
Internal Part NumberEIS-E2FM-QX10D1-M1GJ 0.3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
E2FM-Q, E2EF-Q Series Fluorine Coating Nov/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2F
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeNPN-NO, 2-Wire
Response Frequency50Hz
ShieldingShielded
Material - BodyStainless Steel
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable with Connector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2FM-QX10D1-M1GJ 0.3M
Related LinksE2FM-QX10D, E2FM-QX10D1-M1GJ 0.3M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2FM-QX10D1-M1GJ 0.3M Details Description
Related parts for E2FM-QX10D1-M1GJ 0.3M
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LEGEND PLATE STAND "ON" A22 SER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
.050 PCI P/F CONNECTOR datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER TRIPLE 2X1 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 450V X7T 2220 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf