Omron Automation & Safety E2FM-X10D1-M1TGJ-T-US 0.3M
E2FM-X10D1-M1TGJ-T-US 0.3M picture photo
Mfg. Part Number
E2FM-X10D1-M1TGJ-T-US 0.3M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
PROXIMITY SENSOR
Datasheet Download
E2FM-X10D1-M1TGJ-T-US 0.3M.pdf
Availability of E2FM-X10D1-M1TGJ-T-US 0.3M
QUANTITY
E2FM-X10D1-M1TGJ-T-US 0.3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2FM-X10D1-M1TGJ-T-US 0.3M
Internal Part NumberEIS-E2FM-X10D1-M1TGJ-T-US 0.3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2F
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeNPN-NO, 2-Wire
Response Frequency50Hz
ShieldingShielded
Material - BodyStainless Steel
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable with Connector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67, NEMA 1,4,6,12,13
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2FM-X10D1-M1TGJ-T-US 0.3M
E2FM-X10D1-M1TGJ-T-US 0.3M Details Description
Related parts for E2FM-X10D1-M1TGJ-T-US 0.3M
KNOB BLK/MATTE.925"DIA.250"SHAFT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
SURFACE DISC TC 7"XNH A VFN datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 800MA 270 MOHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 295W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf