Omron Automation & Safety E2K-C25MF2 5M
E2K-C25MF2 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2K-C25MF2 5M
Brief Description
SENS PROX CAP 3-25MM PNP-NC 5M
Datasheet Download
E2K-C25MF2 5M.pdf
Availability of E2K-C25MF2 5M
QUANTITY
E2K-C25MF2 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2K-C25MF2 5M
Internal Part NumberEIS-E2K-C25MF2 5M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeCapacitive
Sensing Distance0.118" ~ 0.984" (3mm ~ 25mm)
Output TypePNP-NC, 3-Wire
Response Frequency70Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyPlastic
Voltage - Supply10 VDC ~ 40 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2K-C25MF2 5M
Related LinksE2K-C2, E2K-C25MF2 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2K-C25MF2 5M Details Description
Related parts for E2K-C25MF2 5M
CAP CER 0.068UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 32AWG 24IN datasheet.pdf
RES 24 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.3W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf