Omron Automation & Safety E2K-C25MY2 5M
E2K-C25MY2 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2K-C25MY2 5M
Brief Description
SENS PROX CAP 3-25MM AC2W-NC 5M
Datasheet Download
E2K-C25MY2 5M.pdf
Availability of E2K-C25MY2 5M
QUANTITY
E2K-C25MY2 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2K-C25MY2 5M
Internal Part NumberEIS-E2K-C25MY2 5M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeCapacitive
Sensing Distance0.118" ~ 0.984" (3mm ~ 25mm)
Output TypeSCR-NC, 2-Wire
Response Frequency10Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyPlastic
Voltage - Supply90 VAC ~ 250 VAC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2K-C25MY2 5M
Related LinksE2K-C2, E2K-C25MY2 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2K-C25MY2 5M Details Description
Related parts for E2K-C25MY2 5M
RES ARRAY 4 RES 39K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
KEYBOARD 16 BUTTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 109K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 135K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf