General Cable E3004S.25.86
E3004S.25.86 picture photo
Mfg. Part Number
E3004S.25.86
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 4COND 22AWG NATURAL 500'
Datasheet Download
E3004S.25.86.pdf
Availability of E3004S.25.86
QUANTITY
E3004S.25.86 Order Process
Ship out your order
Specifications of E3004S.25.86
Internal Part NumberEIS-E3004S.25.86
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors4
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/30
Conductor MaterialCopper, Annealed Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Plenum
Jacket (Insulation) Diameter0.139" (3.53mm)
Shield Type-
Length500' (152.44m)
Jacket ColorNatural
RatingsASTM B-3
Features-
Voltage300V
Operating Temperature0°C ~ 75°C
UsageAlarm, Security, Sound
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.015" (0.39mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E3004S.25.86
Related LinksE3004S, E3004S.25.86 Datasheet, General Cable Distributor
E3004S.25.86 Details Description
Related parts for E3004S.25.86
CONN EDGECARD 210POS .050 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE INDUST 6A 240V BS IEC datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 150 OHM 5% 0603 datasheet.pdf
M20 TO 1/2 INCH NPT ADAPTER SS datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 5% 300W datasheet.pdf