Ohmite E300K20RE
E300K20RE picture photo
Mfg. Part Number
E300K20RE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 20 OHM 300W
Datasheet Download
E300K20RE.pdf
Availability of E300K20RE
QUANTITY
E300K20RE Order Process
Ship out your order
Specifications of E300K20RE
Internal Part NumberEIS-E300K20RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesCorrib®280
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)300W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter1.126" OD, 0.748" ID (28.60mm x 19.00mm)
Length8.500" (215.90mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseRadial, 3 Lead, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E300K20RE
Related LinksE300, E300K20RE Datasheet, Ohmite Distributor
E300K20RE Details Description
Related parts for E300K20RE
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
INLET IEC320 C14 SNAP 4.0MM TERM datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 20NS 108PGA datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
LED 1" FLAT YEL PMI 125V C1D2 datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-AA-514-E2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf