Omron Automation & Safety E32-T16JR
E32-T16JR picture photo
Mfg. Part Number
E32-T16JR
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Brief Description
SENS HI FLEX AREA 11MM SIDEVIEW
Datasheet Download
E32-T16JR.pdf
Availability of E32-T16JR
QUANTITY
E32-T16JR Order Process
Ship out your order
Specifications of E32-T16JR
Internal Part NumberEIS-E32-T16JR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photoelectric, Industrial
SeriesE32
Sensing MethodThrough-Beam
Sensing Distance0.433" (11mm)
Voltage - Supply-
Response Time-
Output Configuration-
Connection MethodCable
Ingress ProtectionIEC IP50
Cable Length*
Light Source-
Adjustment Type-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32-T16JR
Related LinksE32-, E32-T16JR Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E32-T16JR Details Description
Related parts for E32-T16JR
IC DELAY LINE 10NS 14SOIC datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 5V datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST/NO 16A QC TERM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 8.7A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
METRAL HDR 1MX4R PF datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 56POS 2MM SMD datasheet.pdf
090III 20P PLUG ASSY YELLOW datasheet.pdf
IC ENERGY METER 256KB 68-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 380MA 700 MOHM datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LMZ14203 datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf