United Chemi-Con E32D101HPN103MC79M
E32D101HPN103MC79M picture photo
Mfg. Part Number
E32D101HPN103MC79M
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SCREW
Datasheet Download
E32D101HPN103MC79M.pdf
Availability of E32D101HPN103MC79M
QUANTITY
E32D101HPN103MC79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D101HPN103MC79M
Internal Part NumberEIS-E32D101HPN103MC79M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)14.5 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.62A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D101HPN103MC79M
Related LinksE32D101HP, E32D101HPN103MC79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D101HPN103MC79M Details Description
Related parts for E32D101HPN103MC79M
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROIDAL ISOLATION datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
22UF 35V 5X11 datasheet.pdf