United Chemi-Con E32D101HPN153MD79M
E32D101HPN153MD79M picture photo
Mfg. Part Number
E32D101HPN153MD79M
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 100V SCREW
Datasheet Download
E32D101HPN153MD79M.pdf
Availability of E32D101HPN153MD79M
QUANTITY
E32D101HPN153MD79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D101HPN153MD79M
Internal Part NumberEIS-E32D101HPN153MD79M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)11.9 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15.26A
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D101HPN153MD79M
Related LinksE32D101HP, E32D101HPN153MD79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D101HPN153MD79M Details Description
Related parts for E32D101HPN153MD79M
CAP TANT 0.47UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 88POS TYPE FR VERT datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 25-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 15.9MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 3W DO216AA datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf