United Chemi-Con E32D161CPN473MEM9M
E32D161CPN473MEM9M picture photo
Mfg. Part Number
E32D161CPN473MEM9M
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 160V SCREW
Datasheet Download
E32D161CPN473MEM9M.pdf
Availability of E32D161CPN473MEM9M
QUANTITY
E32D161CPN473MEM9M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D161CPN473MEM9M
Internal Part NumberEIS-E32D161CPN473MEM9M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.2 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current46.58A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)8.625" (219.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D161CPN473MEM9M
Related LinksE32D161CP, E32D161CPN473MEM9M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D161CPN473MEM9M Details Description
Related parts for E32D161CPN473MEM9M
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC CLK MULT SPRD SPECTRUM 20QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 890MA 35 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 13000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf