United Chemi-Con E32D161LPN192MA54M
E32D161LPN192MA54M picture photo
Mfg. Part Number
E32D161LPN192MA54M
Brief Description
CAP ALUM 1900UF 20% 160V SCREW
Datasheet Download
E32D161LPN192MA54M.pdf
Availability of E32D161LPN192MA54M
QUANTITY
E32D161LPN192MA54M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D161LPN192MA54M
Internal Part NumberEIS-E32D161LPN192MA54M
PackagingBulk
Capacitance1900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.400" (61.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D161LPN192MA54M
Related LinksE32D161LP, E32D161LPN192MA54M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D161LPN192MA54M Details Description
Related parts for E32D161LPN192MA54M
BASIC STAMP II MODULE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
THYRISTOR DISC 3700V 1800A TBK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 780MA 225 MOHM datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED RED CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf