United Chemi-Con E32D161LPN272MA79M
E32D161LPN272MA79M picture photo
Mfg. Part Number
E32D161LPN272MA79M
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SCREW
Datasheet Download
E32D161LPN272MA79M.pdf
Availability of E32D161LPN272MA79M
QUANTITY
E32D161LPN272MA79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D161LPN272MA79M
Internal Part NumberEIS-E32D161LPN272MA79M
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)56.8 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.46A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D161LPN272MA79M
Related LinksE32D161LP, E32D161LPN272MA79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D161LPN272MA79M Details Description
Related parts for E32D161LPN272MA79M
TERMINAL BLOCK 7.50MM 6POS PCB datasheet.pdf
IC INVERTER 5TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 856K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
BACKSHELL DSUB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf