United Chemi-Con E32D201HPN392MAD0M
E32D201HPN392MAD0M picture photo
Mfg. Part Number
E32D201HPN392MAD0M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 200V SCREW
Datasheet Download
E32D201HPN392MAD0M.pdf
Availability of E32D201HPN392MAD0M
QUANTITY
E32D201HPN392MAD0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D201HPN392MAD0M
Internal Part NumberEIS-E32D201HPN392MAD0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU32D
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)34.7 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.03A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D201HPN392MAD0M
Related LinksE32D201HP, E32D201HPN392MAD0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D201HPN392MAD0M Details Description
Related parts for E32D201HPN392MAD0M
CONN FERRULE STEPPED DB9/15/25 datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 258 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 24 BLK datasheet.pdf
IC BUFFER FANOUT 8OUTPUT 48TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
ABS SIG CONDITION UNAMP datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 777 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 32VDC ROCKER datasheet.pdf