United Chemi-Con E32D251HPN471MA41M
E32D251HPN471MA41M picture photo
Mfg. Part Number
E32D251HPN471MA41M
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SCREW
Datasheet Download
E32D251HPN471MA41M.pdf
Availability of E32D251HPN471MA41M
QUANTITY
E32D251HPN471MA41M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D251HPN471MA41M
Internal Part NumberEIS-E32D251HPN471MA41M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)273 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.89A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)1.625" (41.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D251HPN471MA41M
Related LinksE32D251HP, E32D251HPN471MA41M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D251HPN471MA41M Details Description
Related parts for E32D251HPN471MA41M
FIXED IND 12UH 1.4A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
POWER ELEMENT BUSH 2ROW M8 10PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 14K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG GREEN 100' datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf