United Chemi-Con E32D350CHN374VFP0M
E32D350CHN374VFP0M picture photo
Mfg. Part Number
E32D350CHN374VFP0M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 370000UF 35V SCREW
Datasheet Download
E32D350CHN374VFP0M.pdf
Availability of E32D350CHN374VFP0M
QUANTITY
E32D350CHN374VFP0M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D350CHN374VFP0M
Internal Part NumberEIS-E32D350CHN374VFP0M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU32D
PackagingBulk
Capacitance370000µF
Tolerance-10%, +20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D350CHN374VFP0M
Related LinksE32D350CH, E32D350CHN374VFP0M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D350CHN374VFP0M Details Description
Related parts for E32D350CHN374VFP0M
CONN HEADER RT/A 16POS .100 GOLD datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 3POS SW 10A PNL MT datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 92 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
680UF 50V 12,5X25MM 105C 8000H datasheet.pdf