United Chemi-Con E32D350HPB473MC67M
E32D350HPB473MC67M picture photo
Mfg. Part Number
E32D350HPB473MC67M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47000UF 20% 35V SCREW
Datasheet Download
E32D350HPB473MC67M.pdf
Availability of E32D350HPB473MC67M
QUANTITY
E32D350HPB473MC67M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D350HPB473MC67M
Internal Part NumberEIS-E32D350HPB473MC67M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU32D
PackagingBulk
Capacitance47000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)12.4 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15.34A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D350HPB473MC67M
Related LinksE32D350HP, E32D350HPB473MC67M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D350HPB473MC67M Details Description
Related parts for E32D350HPB473MC67M
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RECT BRIDGE 35A 1000V MB datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
DKFP COMPENSATED CHOKE 2A datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 385MA 670 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX RED TRANSP 6" datasheet.pdf