United Chemi-Con E32D350HPN124MCB7M
E32D350HPN124MCB7M picture photo
Mfg. Part Number
E32D350HPN124MCB7M
Brief Description
CAP ALUM 120000UF 20% 35V SCREW
Datasheet Download
E32D350HPN124MCB7M.pdf
Availability of E32D350HPN124MCB7M
QUANTITY
E32D350HPN124MCB7M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D350HPN124MCB7M
Internal Part NumberEIS-E32D350HPN124MCB7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance120000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.1 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28.03A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D350HPN124MCB7M
Related LinksE32D350HP, E32D350HPN124MCB7M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D350HPN124MCB7M Details Description
Related parts for E32D350HPN124MCB7M
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL DUAL-BAND GSM-HITACHI datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 650MHZ 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 48V datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
306FXE2-N-SC-40 (N-VIEW) datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf