United Chemi-Con E32D351HLS102MC79M
E32D351HLS102MC79M picture photo
Mfg. Part Number
E32D351HLS102MC79M
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
E32D351HLS102MC79M.pdf
Availability of E32D351HLS102MC79M
QUANTITY
E32D351HLS102MC79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D351HLS102MC79M
Internal Part NumberEIS-E32D351HLS102MC79M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)131.3 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.37A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D351HLS102MC79M
Related LinksE32D351HL, E32D351HLS102MC79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D351HLS102MC79M Details Description
Related parts for E32D351HLS102MC79M
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 4-40 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.5A TO252-5 datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.82 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 4.5-18VIN 5VOUT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 30POS .35M datasheet.pdf
RES 0.67 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 30AWG BROWN 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf